Jít k hlavnímu obsahuNahoru

Svatební cesta na sever


Článek o naší svatební cestě už jsem měla v plánu dlouho, vlastně od té doby, co jsme se koncem června po třech týdnech cestování vrátili domů. Je plný fotek z cesty, která nás zavedla do Dánska, Švédska a Norska.

Celou dobu mě fascinovala měnící se příroda. Od placatých ostrovů v Dánsku jsme přejeli do zeleného a kvetoucího Švédska, na nehostinné náhorní plošiny Norska a ještě výš do hor, kde ležel poslední zimní sníh. Pak do norských nížin, zelených, až to hlava nechápala, plných hlubokých údolí s osamocenými usedlostmi a vysokými horami, ze kterých prudce tekly vodopády. A zatímco u nás se počasí šplhalo k tropickým teplotám, my jsme zažívaly téměř neustálý vítr, déšť, slunce taky, nebojte, ale zase tolik ho nebylo.

Byla to ta nejkrásnější svatební cesta, jakou jsme si mohli přát. Autem jsme ujeli přes 7000 km a měli s sebou i našeho čtyřnohého Čotyho, který s námi tu cestu zdárně přežil, i když se na to moc netvářil.

Vyjeli jsme z Brna do Ústí nad Labem, slezli jsme Říp a pak jsme to vzali přes nekonečnou německou dálnici. Opravdu první krásná zastávka nás čekala v kempu na dánském ostrově Rømø. Dlouhá písečná pláž a divoké růže všude kolem.

Přes známý Öresundský most (odehrává se na něm slavný seriál Most) s drahým mýtným jsme dojeli až do švédského města Lund, které jsme si oba okamžitě zamilovali. Uzounké historické uličky, dřevěné domy, parky a kavárny.