Jít k hlavnímu obsahuNahoru

Midsommar - oslava letního slunovratu

Švédské léto není dlouhé, ale o to více je světla. Noci jsou velice krátké, na severu u polárního kruhu slunce téměř vůbec nezapadá. V den letní rovnodennosti Midsommar (správně 21. června) Švédové slaví vítězství světla nad temnotou a dobra nad zlem a pak se dny opět zkracují. Tak to jde až do Vánoc, které jsou prosvětlené světlem svíček a pak už celé Švédsko netrpělivě vyhlíží jaro. V dnešní době se Midsommar slaví v mezi 20. a 26. červnem, vždy v pátek nejblíže svatojánské noci (ta připadá na noc mezi 23. a 24.).

Midsommar je rodinná událost, jedna z největších slavností v roce vůbec, často se sjedou všichni příbuzní zblízka i zdaleka, aby jej společně oslavili. Den začíná trháním květin a pletením věnců, které mívají mladé dívky ve vlasech. Staví se typické stožáry zdobené zelenými větvičkami, okolo kterých budou večer tančit všichni mladí lidé. V některých oblastech se ještě zachovala tradice nosit tradiční švédský kroj. Midsommar (taktéž svatojánská noc) je magická noc opředená mnoha pověrami a kouzly. Stará pověst praví, že pokud neprovdaná dívka o této noci nasbírá sedm druhů květin a položí si je pod polštář, ukáže se jí ve snu budoucí muž.

A teď přichází to důležité – copak Švédi jedí? Na stole nesmí chybět sill – nakládaný sleď, který odkazuje na dřívější časy, kdy bylo toto jídlo naprosto běžné. Sleď se nakládá do mnoha různých nálevů, kombinují se sladká a slaná chuť, koření, kopr… Chuť pro mě napoprvé poněkud nezvyklá, ale je to tím, že u nás nic moc podobného nenajdete. Přílohou jsou nové brambory, zakysaná smetana a velký výběr salátů. Dále masové kuličky, o kterých jsem už psala. Pije se pivo a silný alkohol, před každou sklenkou se hromadně zpívá. Švédi mají drahý alkohol a na něj ještě vyšší daně, ale o letním slunovratu na to vůbec nikdo nedbá. A jako dezert přichází první letní jahody (na jihu Švédska už rostou, schválně jsem se na to ptala!) ve spoustě podob – se šlehačkou, v koláči nebo jen tak. Často se griluje, protože to k létu neodmyslitelně patří a zvlášť tady, kde je počasí tam proměnlivé! 

A závěrem jedna pijácká píseň, Helan går. Vypráví o tom, že kdo si nedá prvního panáka, nesmí si ten večer už dát žádného.


Vytisknout si

Vytisknout si

Sdílet

Sdílet

Dát si do záložek

Dát si do záložek

Pracujte se mnou

Jsem Kristina, autorka foodblogu Děvče u plotny, který píšu víc, jak pět let. Mám zkušenosti s tvorbou receptů, fotografií a foodstylingem.

Pojďme se potkat

O mně

Jsem děvče u plotny, které rádo peče. Brněnská foodblogerka se slabostí pro Švédsko.

Chci vědět více
Devceuplotny