Jít k hlavnímu obsahuNahoru

E- mailový klub

Milá čtenářko, milý čtenáři,

na blogu tě čeká lehce experimentální recept na banánový koláč bez lepku a laktózy, který je ale tak dobrý, že ti v něm máslo ani bílá mouka chybět nebudou (původně jsem koláč chtěla upéct  úplně bez cukru, ale nějak mi to nevyšlo).

Dnes dopoledne jsme s mým kamarádem a dvorním kameramanem Kubou Tomšejem (jeho práci můžeš vidět třeba v Obrázcích ze Strážnice) točili úvodní video k mé švédské kuchařce a já se hrozně moc těším, až ti ho ukážu. Prozradím, že video bude součástí HitHitové kampaně na podporu kuchařky, kterou budu brzy spouštět.

Nedávno jsem opět změnila práci (z osmihodinové pracovní doby ve firmě na práci na volné noze) a mám víc času soustředit se na věci, které jsou pro mě důležité. Na svůj blog, newsletter, kuchařku, spolupráce s blogem, na bezodpadový životní styl a kdovíco ještě). Pracuju z domu a nemůžu si vynachválit tu volnost a plánování práce tak, jak zrovna potřebuju.

Články, které ti dnes ukážu, jsou pro mě velmi inspirativní a všechny spojuje téma zero waste. Život bez odpadu se ve spoustě věcí neliší od toho, jak žily naše babičky a tahle představa se mi vlastně moc líbí, přijde mi to jako zjednodušení dnešního konzumního života. Místo igelitek si na nákup přibalím plátěnku nebo síťovku, vodu mám ve skleněné láhvi a do obchodů chodím  s vlastními skleničkami. Co jen jde vyrábím doma (peču chleba, sadím bylinky, míchám vlastní kosmetiku) a ze všeho mám opravdu dobrý pocit. Teď na jaře chodím aspoň jednou týden na trh pro zásobu čerstvé zeleniny, ovoce a bylinek (vždycky se ptám, co mají z České republiky, na jaře totiž prodávají i potraviny, které k nám putovaly přes půl světa a ty kupovat nechci) a jsem se svým životem opravdu spokojená. 

Ale dost tlachání, ať se dozvíš, jaké články jsem pro tebe objevila.

1. Za prvé kalifornský blog Mama Eats Plants, který píše maminka dvou dětí, Amanda. Na blogu sdílí svou zero waste cestu a své nákupy, najdeš u ní články s týdenním menu (což je pro mě další meta, většinou vařím podle intuice a podle toho, co mám zrovna v lednici).

Na jednu stranu vím, že se zero waste blogy často opakují a sdělují víceméně tytéž věci, ale vždycky si ráda přečtu články, které mají hlavu a patu a ukazují osobní cestu člověka k bezodpadovému stylu života. Cítím se pak opravdu motivovaně :) 

2. Dva nejinspirativnější články z blogu Mama Eats Plants pro mě jsou Zero Waste Kitchen a Low Waste Fridge - o tom, jak efektivně uchovávat jídlo bez plastů, aby dlouho vydrželo. Osobně některé potraviny, jako jablka nebo citrusy, neskladuju v lednici, ale budiž...

3. O jednoduchoučkých zero waste změnách na svém blogu A Considered Life píše Sophie. Článek je vhodný pro ty, kteří s omezením odpadů teprve začínají. 

4. Hezký rozhovor o otevření zero waste obchodu Earth.Food.Love v Manchesteru si přečti na webu Positive.News. Víc takových obchodů, prosím!

5. Restaurace Silo v Brightonu je první zero waste restaurací v Británii. Melou si vlastní mouku, berou suroviny od místních farmářů a snaží se, aby nic nepřišlo nazmar. Díky mým zkušenostem s vlastní provozovnou vím, kolik práce a úsilí stojí za dobře fungujícím podnikem a Silo má mé obrovské sympatie. Jednou bych se ráda stavila na oběd!

Často si říkám, že bych všechny tyhle inspirativní osoby opravdu ráda potkala naživo. Vím, to se asi nikdy nestane, ale i na dálku (přes všechny ty internety) se přesto cítím ovlivněná jejich snažením a jejich cestou a o to větší chuť mám nevzdávat celé své low waste úsilí. Máš to také tak? A kdo inspiruje tebe?

Tentokrát to bylo na delší povídání, ale jestli jsi dočetl/a až se, přeji ti krásný týden!

Kristina alias Děvče u plotny

P.S. Tak jsem se zabrala do psaní newsletteru, až jsem připálila várku kořeněných kešu oříšků. Ach jo...


Pracujte se mnou

Jsem Kristina, autorka foodblogu Děvče u plotny, který píšu víc, jak pět let. Mám zkušenosti s tvorbou receptů, fotografií a foodstylingem.

Pojďme se potkat

O mně

Jsem děvče u plotny, které rádo peče. Brněnská foodblogerka se slabostí pro Švédsko.

Chci vědět více

Přihlaste se do e-mailového klubu Děvčete u plotny!

Devceuplotny